poniedziałek, 27 marca 2017

Trening koncentracji i pamięci

Rozwój pamięci u dziecka w wieku przedszkolnym przebiega w korelacji z całościowym rozwojem umysłowym i jest kształtowany przez czynniki zewnętrzne - czyli warunki w jakich żyje dziecko, jak i działania o charakterze edukacyjnym. Pamięć i uwaga u małego dziecka jest mimowolna, tzn. że dziecko nie zapamiętuje w sposób celowy po to, by odtworzyć dany materiał. W okresie przedszkolnym powiększa się pojemność pamięci, natomiast od 4 roku życia następuje rozwój pamięci dowolnej. Poprzez powiększanie się zasobu słów rozwija się pamięć słowno-logiczna.


Psychologowie stwierdzili, iż ważnym czynnikiem który ułatwia uczenie się, a także usprawnia pamięć jest równomierne wykorzystanie potencjału obu półkul mózgowych. Lewa półkula odpowiedzialna jest za: mowę, liczenie, logiczne myślenie, zdolności matematyczne. Natomiast prawa półkula mózgu odpowiada za: rymy, wyobrażenia, obrazy, muzykę, rytm. Dlatego poprzez stosowanie odpowiednich ćwiczeń, metod, które łączącą jednoczesną pracę obu półkul dzieci mogą rozwijać swoją koncentrację oraz pojemność i długość przechowywania materiału w swojej pamięci.

50% zdolności uczenia się rozwija się w pierwszych 4 latach życia. Następne 30%wykształca się do 8 roku życia. Podczas tych lat tworzą się drogi nerwowe, na których oparta jest cała zdolność uczenia się.

Mózg zbudowany jest w taki sposób, aby przez pierwsze 6 lat życia przesyłał informację z bardzo dużą szybkością i bez wysiłku. Dlatego ten okres życia ma ogromny wpływ na przyszłość zdolność uczenia się, więc w tym okresie należy wspierać te zdolności u naszych dzieci. 

Bardzo dobrym sposobem są różnego rodzaju treningi koncentracji i pamięci prowadzone przez specjalistów. Taki trening powinien odbywać się regularnie minimum 2 razy w tygodniu przez co najmniej 2 miesiące. 

W Centrum Rozwoju Da Vinci takie treningi mają w sobie elementy zabawy, ponieważ dzieci najskuteczniej uczą się przez zabawę.


https://crdv.pl/crdv_centrum_rozwoju_niepubliczne_przedszkole_opieka_na_godziny_dla_dzieci

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz