wtorek, 14 marca 2017

Konsultacja psychologiczna

Większość z nas zadając sobie pytanie "Czy potrzebny mi psycholog?" pyta również, czym właściwie jest konsultacja psychologiczna...?
Dziś postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Konsultacja psychologiczna jest doraźną formą pracy nad określonym problemem, przeważnie kończącą się na jednym spotkaniu, podczas którego osoba otrzymuje konkretną pomoc psychologiczną.

Większość konsultacji dotyczy takich trudności, jak:

  • brak wiary w siebie, niskie poczucie wartości,
  • problemy w związku,
  • problemy w relacjach z rodziną, dziećmi,
  • problemy w pracy,
  • trudna sytuacja życiowa, którą może być choroba czy też utrata bliskiej osoby.
Zdarzają się również inne problemy czy wątpliwości, których nie chcemy lub nie możemy z różnych powodów skonsultować z przyjaciółmi, rodzicami, małżonkiem... kimkolwiek innym, kogo darzymy względnym zaufaniem. Między innymi w takiej sytuacji właśnie pomocą służy psycholog.
    Coraz więcej ludzi korzysta z takich konsultacji. Jest to spowodowane tym, że łatwiej porozmawiać z obcą, wykwalifikowaną osobą, która nas nie ocenia. Właśnie - nie ocenia! Nie daje rad, nie wypowiada sentencji "a ja to bym zrobił/a to tak...", ani nie milczy jedynie przytakując... W gabinecie psychologicznym można liczyć na zrozumienie oraz poczucie bezpieczeństwa. Nie ma obaw, że nasze problemy, lęki, trudności, które często nas onieśmielają lub czasem wręcz budzą wstyd wyjdą na jaw.

    Bardzo ważny aspekt, na który należy zwrócić uwagę to czas, który ma tu ogromne znaczenie. Prawda jest taka, że im szybciej zgłaszamy się po pomoc, tym nasze szanse na osiągnięcie znaczącej poprawy są większe.

    Każdy z nas zastanawia się też jak wygląda taka konsultacja - snujemy domysły, pytamy na forach... W rezultacie powstają u nas obawy i w przedbiegach rezygnujemy, pozostając osamotnieni z narastającymi problemami. Opisujemy więc krótko - w kilku zdaniach jak wygląda takie spotkanie z psychologiem :)

    Podczas konsultacji z psychologiem osoba zgłaszająca się opowiada o trapiącym ją problemie, który chciałaby omówić. Polega to na luźnej narracji, ale posiadającej jak największą ilość informacji o zaistniałym problemie. Na początku spotkania wspólnie definiowany jest cel spotkania, aby obie strony wiedziały do czego dążą. Psycholog często pyta wprost o oczekiwania osoby zgłaszającej się na konsultację. Dość często zdarza się, że do osiągania określonego celu potrzeba więcej niż jednego spotkania, zwłaszcza, gdy problem nie jest dla osoby zgłaszającej się jednoznacznie zdefiniowany. Np. gdy wie ona, że coś jest "nie tak", że czuje się źle, ale nie zna przyczyny...

    Porada psychologiczna, często polega na rozwiązaniu problemu, do którego dochodzi sama osoba z trudnością, we współpracy z kompetentną i doświadczoną osobą psychologa. Bez tej pomocy może latami błądzić "po omacku" i odczuwać dyskomfort w związku z odczuwanymi trudnościami czy wątpliwościami.

    .

    3 komentarze:

    1. Polecam. Naprawdę warto

      OdpowiedzUsuń
    2. Czy prowadzicie również porady dla dorosłych

      OdpowiedzUsuń
      Odpowiedzi
      1. Witamy na naszym blogu. Tak, jak najbardziej - dla dorosłych i młodzieży również.

        Usuń