środa, 29 marca 2017

Terapia pedagogiczna w Centrum Rozwoju Da Vinci


Terapia pedagogiczna


Dziecko mające trudności w nauce stanowi prawdziwe wyzwanie dla nauczycieli, pedagogów, rodziców, ale również dla samych siebie. Dzieci z obniżonymi możliwościami, rozwijające się nierównomiernie, bądź z problemami natury emocjonalno - motywacyjnej narażone są na narastające, burzące poczucie własnej wartości konsekwencje i niepowodzenia szkolne. Dzieci te wymagają jak najszybszej pomocy specjalistycznej.


W tym przypadku najskuteczniejszą metodą jest indywidualna terapia pedagogiczna, która ma na celu stymulowanie i usprawnianie rozwoju ruchowego, emocjonalnego, a także funkcji wzrokowej, słuchowej oraz regulacji pracy innych zmysłów, wyrównanie braków w umiejętnościach szkolnych, niwelowanie niepowodzeń szkolnych oraz ich emocjonalnych skutków.  W czasie takiej terapii bardzo ważne jest zrozumienie i wsparcie ze strony bliskich osób.


Skuteczność takiej terapii  zależy także od tego, na ile same dzieci i ich rodzina zrozumie, na czym podlega trudność i w jaki sposób można sobie z nią poradzić.
Podczas terapii indywidualnej, prowadzący może dobierać ćwiczenia i regulować czas ich trwania, a także powtarzać je wielokrotnie w zależności od potrzeb dziecka.

W ramach terapii pedagogicznej w Centrum Rozwoju Da Vinci prowadzimy:
  • terapię dysleksji,
  • terapię dysgrafii,
  • zajęcia korygujące i wspierające rozwój równomiernego,
  • terapię ręki,
  • terapię zmysłów,
  • niwelujemy trudności szkolne,
  • wspieramy rozwój emocjonalno - społeczny,
  • budujemy poczucie własnej wartości,
a także oferujemy wsparcie psychologiczne dla dzieci i ich rodzin.


Bardzo ważnym aspektem skuteczności terapii jest systematyczność i regularna praca z dzieckiem.

Czas terapii jest uwarunkowany indywidualnie. Zaleca się co najmniej dwa spotkania tygodniowo. Bardzo ważne jest, aby kontynuować zajęcia nawet przy widocznej znacznej poprawie funkcjonowania dziecka, aby utrwalać pozytywne zmiany, gdyż brak wzmocnienia powoduje bardzo często regres.


poniedziałek, 27 marca 2017

Trening koncentracji i pamięci

Rozwój pamięci u dziecka w wieku przedszkolnym przebiega w korelacji z całościowym rozwojem umysłowym i jest kształtowany przez czynniki zewnętrzne - czyli warunki w jakich żyje dziecko, jak i działania o charakterze edukacyjnym. Pamięć i uwaga u małego dziecka jest mimowolna, tzn. że dziecko nie zapamiętuje w sposób celowy po to, by odtworzyć dany materiał. W okresie przedszkolnym powiększa się pojemność pamięci, natomiast od 4 roku życia następuje rozwój pamięci dowolnej. Poprzez powiększanie się zasobu słów rozwija się pamięć słowno-logiczna.


Psychologowie stwierdzili, iż ważnym czynnikiem który ułatwia uczenie się, a także usprawnia pamięć jest równomierne wykorzystanie potencjału obu półkul mózgowych. Lewa półkula odpowiedzialna jest za: mowę, liczenie, logiczne myślenie, zdolności matematyczne. Natomiast prawa półkula mózgu odpowiada za: rymy, wyobrażenia, obrazy, muzykę, rytm. Dlatego poprzez stosowanie odpowiednich ćwiczeń, metod, które łączącą jednoczesną pracę obu półkul dzieci mogą rozwijać swoją koncentrację oraz pojemność i długość przechowywania materiału w swojej pamięci.

50% zdolności uczenia się rozwija się w pierwszych 4 latach życia. Następne 30%wykształca się do 8 roku życia. Podczas tych lat tworzą się drogi nerwowe, na których oparta jest cała zdolność uczenia się.

Mózg zbudowany jest w taki sposób, aby przez pierwsze 6 lat życia przesyłał informację z bardzo dużą szybkością i bez wysiłku. Dlatego ten okres życia ma ogromny wpływ na przyszłość zdolność uczenia się, więc w tym okresie należy wspierać te zdolności u naszych dzieci. 

Bardzo dobrym sposobem są różnego rodzaju treningi koncentracji i pamięci prowadzone przez specjalistów. Taki trening powinien odbywać się regularnie minimum 2 razy w tygodniu przez co najmniej 2 miesiące. 

W Centrum Rozwoju Da Vinci takie treningi mają w sobie elementy zabawy, ponieważ dzieci najskuteczniej uczą się przez zabawę.


https://crdv.pl/crdv_centrum_rozwoju_niepubliczne_przedszkole_opieka_na_godziny_dla_dzieci

sobota, 25 marca 2017

Trening kontroli złości - warsztaty



Trening kontroli złości to warsztaty w Centrum Rozwoju Da Vinci dla grup od 5-10 osób.



Taki trening polega na nauczeniu dzieci i młodzieży oraz dorosłych samokontroli złości.


Zajęcia poświęcone są podstawowym zagadnieniom związanym ze złością, agresją i przemocą oraz sposobami wyrażania negatywnych emocji. Uczestnicy uczą się innego spojrzenia na dane emocje bądź zachowania.


Złość nie jest czymś nieodpowiednim czy też złym. Jest ona jedną z sześciu podstawowych i bardzo ważnych emocji, naturalnych dla człowieka. Złość działa jak alarm - sygnał płynący z naszego organizmu, mówiący o tym, że jakieś nasze cele nie zostały osiągnięte.
W takiej sytuacji możemy podjąć jakieś działania, które pomogą nam rozwiązać trudną sytuację w sposób akceptowany społecznie. Odczuwanie złości nie jest więc problemem czy trudnością - wręcz przeciwnie - jest emocją naturalną dla człowieka, potrzebną w określonych okolicznościach.

Złość nie jest ani dobra ani zła - jest neutralna jako emocja - ale... do momentu, aż ją kontrolujemy, bo w przeciwnym przypadku to ona przejmie kontrolę i często prowadzi do zachowań agresywnych i przemocy.

Bardzo ważnym aspektem jest to, aby dzieci, młodzi ludzie oraz dorośli umieli rozpoznać u siebie stany emocjonalne, potrafili je nazwać, określić ich przyczynę oraz znali jak najwięcej sposobów wyciszenia złości. Rezultatem tych umiejętności jest nauczenie się podejmowania decyzji, które pomogą osobie odczuwającej złość rozwiązać zaistniałą trudną sytuację.


Trening kontroli złości w Centrum Rozwoju Da Vinci wspomaga rozwój sfery emocjonalnej, gdyż:




- uczestnicy zdobywają umiejętności rozważnego reagowania w sytuacjach trudnych,
- uczą się odreagowania napięć emocjonalnych,
- zdobywają umiejętności dostrzegania, wyrażania i rozumienia emocji i zachowań swoich oraz swoich rówieśników,
- i co chyba najważniejsze - uczestnicy kształtują poczucie własnej wartości, która w przyszłości pomoże im zaakceptować swoje emocje oraz wzmocnić akceptowalne społecznie reakcje i zachowania.




Czas trwania takich treningów to 10 spotkań trwających 1 godzinę.




Koszt cyklu treningowego w Centrum Rozwoju Da Vinci - 400 zł.

czwartek, 23 marca 2017

Zajęcia popołudniowe w Centrum Rozwoju Da Vinci dla dzieci od 1 roku do 6 lat


Zajęcia popołudniowe w Centrum Rozwoju Da Vinci dla dzieci od 1 roku do 6 lat

W związku z tym, że wielu rodziców i opiekunów pyta nas jak wyglądają nasze zajęcia, postanowiliśmy umieścić taką informację na naszym blogu.

Te same zajęcia są dla dzieci młodszych (1-3 lat) i dla dzieci starszych (powyżej 3 lat). Różnią się tylko czasem trwania oraz trudnością zadań, czynności, ćwiczeń oraz zakresem poszczególnych zajęć. Blok zajęć dla dzieci starszych trwają w sumie o godzinę dłużej, ponieważ każda z części zajęć wydłużona jest o 15 min. i oczywiście dostosowana jest do wieku dzieci.

Rodzice i opiekunowie często pytają również o to, na czym właściwie polegają te zajęcia.
Zatem w skrócie:) :
Zajęcia dla dzieci 3-6 lat mamy w poniedziałki i środy od godziny 16.30-18.30, natomiast dla dzieci młodszych 1- 3 lat zajęcia odbywają się we wtorki i czwartki od 16.30 do 17.30.

W bloku jest :

1. Język angielski - nauka oczywiście metodą zabawową, piosenki, wierszyki w języku angielskim, rysunki z krótkimi opisami w j. angielskim, większość oparta na ruchu, poznawanie języka angielskiego na konkretach: przedmiotach, ubiorze, mimice twarzy, ruchu ciała.

2. Taniec i rytmika - taniec zawiera elementy tańca nowoczesnego, towarzyskiego, jazzu, klasycznego (również tańce narodowe), elementy rytmiki oraz śpiew. To są zajęcia, w czasie których dzieci zaznajamiają się z charakterystycznymi elementami kroków, figur, temperamentu poszczególnych stylów tańca. Poznają każdy taniec, aby mogły z czasem ocenić, w którym czują się najlepiej, który najbardziej im odpowiada. Tańcom narodowym, rytmice towarzyszy oczywiście śpiew.

3. Zabawy konstrukcyjne i dziecięca fizyka/matematyka:
- nauka matematyki metodą Montessori, zabawową z elementami konstrukcji z klocków dla wspomagania rozwoju percepcji wzrokowej i przestrzennej, wspomaganie procesów myślenia przyczynowo - skutkowego.
-doświadczenia i eksperymenty z klockami, patyczkami, kasztanami, wodą i wszystkim innym, na czym da się w prosty sposób pokazać dzieciom zależności i pojęcia matematyczne (objętość, pojemność, długość, szerokość, itp.), ale również fizyczno - chemiczne, np. właściwości ciał stałych, cieczy, również gazu (na przykładzie pary wodnej), itp.

4. Gimnastyka z elementami korektywy, zajęcia ogólnorozwojowe - nasze ćwiczenia oparte są na czterech metodach wspierający rozwój psychoficzyczny dzieci: Metoda Dobrego Startu, Metoda Ruchu Rozwijającego (W. Sherborne), Metoda Dennisona i Orffa (również oparta na muzyce, śpiewie i ruchu przy muzyce).

Poszczególne części zajęć trwają mniej więcej po około 15 min. dla dzieci młodszych oraz około 30 min. dla dzieci starszych - uzależnione jest to od aktualnej sytuacji w grupie. Jeśli prowadzący widzi, że dzieci są czymś szczególnie zainteresowane, zadają pytania, chcą kontynuować jakieś zajęcie, ćwiczenie, czynność - nie przerywa im tego. powoli dąży do zakończenia, aby płynnie przejść do kolejnych zajęć, co może się wiązać bądź ze skróceniem, bądź z przedłużeniem danej części zajęć (+/- 5 min.), tak aby w sumie zajęcia nie trwały dłużej niż 1 (dla młodszych) lub 2 godziny (dla starszych dzieci).

W każdym bloku zajęć, najczęściej pod koniec, staramy się realizować chwile relaksacji i wyciszenia dla dzieci oraz rodziców i opiekunów, jeśli są oni obecni na zajęciach. W godzinach popołudniowych po obowiązkach i zajęciach całego dnia każdy potrzebuje chwili odpoczynku... :) 


wtorek, 14 marca 2017

Konsultacja psychologiczna

Większość z nas zadając sobie pytanie "Czy potrzebny mi psycholog?" pyta również, czym właściwie jest konsultacja psychologiczna...?
Dziś postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Konsultacja psychologiczna jest doraźną formą pracy nad określonym problemem, przeważnie kończącą się na jednym spotkaniu, podczas którego osoba otrzymuje konkretną pomoc psychologiczną.

Większość konsultacji dotyczy takich trudności, jak:

  • brak wiary w siebie, niskie poczucie wartości,
  • problemy w związku,
  • problemy w relacjach z rodziną, dziećmi,
  • problemy w pracy,
  • trudna sytuacja życiowa, którą może być choroba czy też utrata bliskiej osoby.
Zdarzają się również inne problemy czy wątpliwości, których nie chcemy lub nie możemy z różnych powodów skonsultować z przyjaciółmi, rodzicami, małżonkiem... kimkolwiek innym, kogo darzymy względnym zaufaniem. Między innymi w takiej sytuacji właśnie pomocą służy psycholog.
    Coraz więcej ludzi korzysta z takich konsultacji. Jest to spowodowane tym, że łatwiej porozmawiać z obcą, wykwalifikowaną osobą, która nas nie ocenia. Właśnie - nie ocenia! Nie daje rad, nie wypowiada sentencji "a ja to bym zrobił/a to tak...", ani nie milczy jedynie przytakując... W gabinecie psychologicznym można liczyć na zrozumienie oraz poczucie bezpieczeństwa. Nie ma obaw, że nasze problemy, lęki, trudności, które często nas onieśmielają lub czasem wręcz budzą wstyd wyjdą na jaw.

    Bardzo ważny aspekt, na który należy zwrócić uwagę to czas, który ma tu ogromne znaczenie. Prawda jest taka, że im szybciej zgłaszamy się po pomoc, tym nasze szanse na osiągnięcie znaczącej poprawy są większe.

    Każdy z nas zastanawia się też jak wygląda taka konsultacja - snujemy domysły, pytamy na forach... W rezultacie powstają u nas obawy i w przedbiegach rezygnujemy, pozostając osamotnieni z narastającymi problemami. Opisujemy więc krótko - w kilku zdaniach jak wygląda takie spotkanie z psychologiem :)

    Podczas konsultacji z psychologiem osoba zgłaszająca się opowiada o trapiącym ją problemie, który chciałaby omówić. Polega to na luźnej narracji, ale posiadającej jak największą ilość informacji o zaistniałym problemie. Na początku spotkania wspólnie definiowany jest cel spotkania, aby obie strony wiedziały do czego dążą. Psycholog często pyta wprost o oczekiwania osoby zgłaszającej się na konsultację. Dość często zdarza się, że do osiągania określonego celu potrzeba więcej niż jednego spotkania, zwłaszcza, gdy problem nie jest dla osoby zgłaszającej się jednoznacznie zdefiniowany. Np. gdy wie ona, że coś jest "nie tak", że czuje się źle, ale nie zna przyczyny...

    Porada psychologiczna, często polega na rozwiązaniu problemu, do którego dochodzi sama osoba z trudnością, we współpracy z kompetentną i doświadczoną osobą psychologa. Bez tej pomocy może latami błądzić "po omacku" i odczuwać dyskomfort w związku z odczuwanymi trudnościami czy wątpliwościami.

    .

    poniedziałek, 13 marca 2017

    Witamy w CRDV


    Centrum Rozwoju Da Vinci



    Witamy wszystkich zainteresowanych tematyką rozwoju osobistego - zarówno tych którzy skupiają się wyłącznie na rozwoju własnym, jak i tych, którzy wspomagają innych.
    Centrum Rozwoju Da Vinci powstało w Warszawie w styczniu 2017 roku z myślą o wspomaganiu rozwoju dzieci, młodzieży i dorosłych.

    Nasz zespół tworzą:

    Marta Perkowska
    Założycielka Centrum Rozwoju Da Vinci, mama trójki dzieci, pedagog, terapeutka pedagogiczna, rozmiłowana w pedagogice i psychologii, zafascynowana cudem życia i procesów rozwoju człowieka. Prowadzi warsztaty dla młodzieży i dorosłych, dzieci i rodziców, przyszłych mam i tatusiów, rodziców i dziadków. Na co dzień instruktor zajęć ogólnorozwojowych dla dzieci oraz prowadząca terapię pedagogiczną w Centrum Rozwoju Da Vinci.
    Pracuje również z dziećmi i rodzicami dzieci:
    - z trudnościami w nauce,
    - z trudnościami emocjonalnymi,
    - z trudnościami w zachowaniu,
    - zdolnych,
    - których rozwój przebiega nieharmonijnie.
    Wspiera w procesie rozwoju osobistego wszystkich swoich podopiecznych.
    Prowadzi również warsztaty dla nauczycieli, którzy chcą zrozumieć swoich uczniów i ich rodziców, oraz poprawić swoje relacje z nimi.



    Marta Wejchrowska
    Psycholog, terapeutka psychologiczna. Prowadzi warsztaty dla młodzieży i dorosłych, dzieci i rodziców. Wspiera w procesie rozwoju osobistego wszystkich swoich podopiecznych. Na co dzień instruktor zajęć dla dzieci oraz prowadząca terapię psychologiczną dorosłych indywidualną i grupową w Centrum Rozwoju Da Vinci.
    Pracuje również z dziećmi i rodzicami dzieci:
    - z trudnościami w nauce,
    - z trudnościami emocjonalnymi,
    - z trudnościami w zachowaniu,
    - zdolnych,
    - których rozwój przebiega nieharmonijnie.


    Chcemy, żeby to było miejsce, w którym znajdziecie interesujące Was tematy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania, pomoc, wsparcie, akceptację i zrozumienie. Jest to również miejsce, gdzie możecie podyskutować na tematy dotyczące rozwoju własnego, Waszych dzieci, wychowania, relacji międzyludzkich, emocji oraz inne, jakie Wam przychodzą do głowy, a powiązane w jakiś sposób z tematyką bloga.

    https://crdv.pl/

    wtorek, 7 marca 2017

    Warsztaty w CRDV

    Zapraszamy wszystkie dzieci od 1 do 6 roku życia na zajęcia!

    W ciągu dnia - od 9.15 dzieci w każdym wieku mogą przyjść do Centrum Rozwoju Da Vinci i uczestniczyć w zajęciach do godziny 15.15.

    Popołudniami poszczególne grupy wiekowe dzieci spotykają się w różne dni w godzinach 16.30 - 18.30:

    Maluszki od 1-3 roku życia zapraszamy na zajęcia we wtorki i czwartki, natomiast dzieci starsze od 3 roku życia spotykają się w poniedziałki i środy.

    Tematyka i charakter zajęć dla młodszych i starszych dzieci są same. Różnią się czasem trwania, zakresem i formą ćwiczeń, czynności, zadań. Każda część zajęć dla dzieci starszych jest o 15 min. dłuższa i oczywiście dostosowane dla dzieci starszych. Dzieci te mogą uczestniczyć w zajęciach bez rodziców i opiekunów.

    Często zadawanym przez Państwa pytaniem jest: 
    "Na czym właściwie polegają te zajęcia?"

    Zatem w skrócie opisujemy przykładowy blok zajęć popołudniowych:


    1. język angielski (15 min. dzieci młodsze, 30 min. dzieci starsze)

     - nauka oczywiście metodą zabawową, piosenki, wierszyki w języku angielskim, rysunki z krótkimi opisami w j. angielskim, większość oparta na ruchu, poznawanie języka angielskiego na konkretach: przedmiotach, ubiorze, mimice twarzy, ruchu ciała.

    2. taniec i rytmika (15 min. dzieci młodsze, 30 min. dzieci starsze)

    - taniec zawiera elementy tańca nowoczesnego, towarzyskiego, jazzu, klascznego (również tańce narodowe), elementy rytmiki oraz śpiew. To są zajęcia, w czasie których dzieci zaznajamiają się z charakterystycznymi elementami kroków, figur, temperamentu poszczególnych stylów tańca. Poznają każdy taniec, aby mogły z czasem ocenić, w którym czują się najlepiej, który najbardziej im odpowada. Tańcom narodowym, rytmice towarzyszy oczywiście śpiew.

    3. Zabawy konstrukcyjne i dziecięca fizyka/matematyka (15 min. dzieci młodsze, 30 min. dzieci starsze)
    - nauka matematyki metodą Montessori, zabawową z elementami konstrukcji z klocków dla wspomagania rozwoju percepcji wzrokowej i przestrzennej, wspomaganie procesów myślenia przyczynowo - skutkowego.
    -doświadczenia i eksperymenty z kockami, patyczkami, kasztanami, wodą i wszystkim innym, na czym da się w prosty sposób pokazać dzieciom zależności i pojęcia matematyczne (objętość, pojemność, długość, szerokość, itp), ale również fizyczno - chemiczne, np. właściwości ciał stałych, cieczy, również gazu (na przykładzie pary wodnej), itp.


    4. Gimnastyka z elementami korektywy, zajęcia ogólnorozwojowe (15 min. dzieci młodsze, 30 min. dzieci starsze)

    - nasze ćwiczenia oparte są na czterech metodach wspierający rozwój psychoficzyczny dzieci: Metoda Dobrego Staru, Metoda Ruchu Rozwijającego (W. Sherborne), Metoda Dennisona i Orffa (również oparta na muzyce, śpiewie i ruchu przy muzyce).

    Wszystkie zajęcia w Centrum Rozwoju Da Vinci trwają mniej więcej po ok. 15 min. dla dzieci młodszych i 30 min. dla dzieci starszych. Czas trwania zależy to od aktualnej sytuacji w grupie. Jeśli prowadzący widzi, że dzieci są czymś szczególnie zainteresowane, zadają pytania, chcą kontynuować zajęcie, ćwiczenie, czynność - nie przerywa im tego. Powoli dąży do zakończenia, aby płynnie przejść do kolejnych zajęć, co może się wiązać bądź ze skróceniem, bądż z przedłużeniem danej części zajęć (+/- 5 min.), tak aby w sumie zajęcia nie trwały dłużej niż 2 godziny.


    Informacje dotyczące zajęć oraz odpowiedzi na wszelkie pytania otrzymacie Państwo w naszej placówce przy ul. Fasolowej 13, mailowo: davincidzieci@wp.pl, bądź pod numerem tel. 793 228 062.

    Cena zajęć: 15 zł/h

    Serdecznie zapraszamy!
    :)

    http://crdv.pl/